ziyaretler 0

Afganistan Büyükelçiliği Ziyareti

Sıcak bir atmosfer içerisinde gerçekleşen ziyarette Afganistan ile Türkiye arasındaki ilişkiler, D-8 ve D-60 başta olmak üzere bölgesel jeostratejik ve jeopolitik konular konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Afganistan Büyükelçisi Amir M.Ramim, ABD Başkanı Donald Trump döneminde Katar’ın başkenti Doha’da yürütülen müzakereler konusunda bilgi verirken, ABD seçimlerinden sonra başa gelen Başkan Joe Biden’ın bu konudaki yaklaşımının ilerleyen zaman içerisinde belirlik kazanacağını ifade ederken, özellikle Afganistan’da çözüm konusunda dost ve kardeş Türkiye’nin bu konudaki katkılarını daha fazla önemsediklerini ve Müslüman ülkelerin kendi içsel sorunlarını dış ülkelerin ajandalarına göre değil özellikle bölgesel güç ve lider ülke olarak gördükleri Türkiye’nin Afganistan konusunda daha güçlü inisiyatif almasını arzu ettiklerini ifade etti.

Büyükelçi Ramin, Afganistan’ın İran üzerinden açılacak bir koridorla Türkiye’ye daha fazla yaklaşma istediklerini, ekonomik alanlarda da Türkiye ile Afganistan’ın daha çok işbirliği yapmasını arzuladıklarını ifade etti.

Afganistan’da içsel sorunların çözümü konusunda üzerimize düşeni yapmaya çalışacağımızı, Afganistan ve diğer Müslüman ülkelerle olan ihtilaflarının sona ermesi konusunda da gayet göstereceğimizi, Türkiye’de, diğer ülkelerin katılımıyla Afganistan konusunda uluslararası etkinlikler yapmayı düşündüğümüzü, Türkiye ile Afganistan arasındaki ticaret hacminin geliştirilebilmesi amacıyla çalışmalar yapacağımızı ifade ettik.

Son olarak Büyükelçi Ramin, bölgesel bir güç olan Türkiye öncülüğünde gerçekleştirilecek bölgesel barışın sağlanması konularında Afganistan olarak Türkiye’nin oynayabileceği rolü önemsediklerini ve Türkiye ile derin tarihsel bağların yeniden güçlendirilerek iki ülkenin birçok alanda yakınlaşmasının artık kaçınılmaz olduğunu ifade ettiler.

Büyükelçi Ramin ;

Afganistan çözümü Türkiye’den bekliyor kangrenleşmiş sorunların çözümünü Türkiye’nin bölgesel güç olan Türkiye’nin öncülüğünde Afganistan’da ki sorunların kalıcı olarak kökten çözülebileceğine olan inancımız tamdır şeklinde açıklama yaptı.

“Küresel güçlerin dayatmaci çözüm anlayışından çok Türkiye’nin liderlik görevini üstlenerek Afganistan’da ki kaotik ortamın sona erdirilmesi için öncü rol almasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.