ziyaretler 0

Bangladeş Büyükelçiliği Ziyareti

Yapılan  görüşmede, D-8 ve devamı olan D-60 başta olmak üzere, iki dost ve kardeş ülke arasındaki ilişkiler gündeme getirildi. Bangladeş’in geçmişte sak lifinden üretilen ve büyük yelkenli gemilerinde kullanılan güçlü mukavemete sahip halatların en önemli tedarikçisi konumunda olduğunu ve İngiltere’de sanayi devrimi sonrası ortaya çıkan buharlı gemilerin bu sektöre büyük darbe vurduğunu anımsatarak, şu anda Bangladeş’in tekstil ve yazılım yazılım programların yurt dışına ihracatı ile yeniden önemli bir konuma geldiğini, D-8 projesinin tam manasıyla uygulanması durumunda Bangladeş ve diğer D-8 üyelerinin büyük mesafe alacağını ifade edildi.

Bangladeş’in Rohingya Müslümanlarına ev sahipliği yaparak Müslümanlar arasındaki dayanışmanın en güzel örneğini ortaya koyarak büyük sorumluluk yüklendiğini ,
kardeş ve Müslüman Bangladeş halkına minnettar olduğumuz söylendi.

Bangladeş Büyükelçisi Sayın Mosud Mannan de yaptığı açıklamada ;

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, geçmişte Almanya dâhil birçok ülkede büyükelçilik görevinde bulunduğunu ifade etti.

Büyükelçi Mannan,  düzenlenmesi düşünülen D-8 toplantısı için memnuniyetini ifade ederken özellikle D-60 vurgusunu da yaparak, Müslüman ülkeler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Büyükelçi Mannan, 2021 yılının kendileri için büyük önem arz ettiğini ifade ederken, bu yıl içerisinde Bangladeş Halk Cumhuriyeti’nin 50. Kuruluş yıldönümü ve Bangladeş’in ilk Başbakanı ve Devlet Başkanı Banga Bandhu Şeyh Mucibur Rahman’ın doğumunun 100. yıldönümü olması dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini ifade etti.