Röportajlar 0

Fatih Erbakan Röportaj

Eren Talha Altun : Gıda Fiyatlarındaki artışı nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan : Türkiye’de enflasyon tahammül edilemeyecek boyuta ulaştı. Türkiye’de tüketici enflasyonunun %37 seviyesinde, gıda enflasyonunun %50 seviyesinde olduğu bağımsız araştırmacılar tarafından ortaya konulmaktadır. Yıllık %50 seviyesindeki gıda enflasyonu nedeniyle halkımız, dar gelirli milyonlar perişan haldedir.

Geçim derdi nedeniyle vatandaşın tepkisi her geçen gün artmaktadır. Bu tepki karşısında da Hükümet’in hayat pahalılığının sorumlusu olarak bir ‘suçlu’ bulması gerekiyor ve hükümet o suçluyu bulup ilan ediyor; “yüksek kâr marjı uygulayan esnaf” …

Cumhuriyet tarihinde hiç kimseye nasip olmamış düzeyde yetkiye sahip Hükümet’in nasıl oluyorsa ülkedeki hiçbir olumsuzlukta en ufak bir sorumluluğu yok.

Biraz önce açıkladığımız; adeta yağmur gibi yağan zamlarda, sürekli artan fahiş vergilerde, sürekli artan girdi maliyetlerinde, elektrik fiyatının üç sene içinde %93, doğalgazın %63 artırılmasında, yükselen kredi faizi maliyetlerinde, döviz kurlarında yaşanan bir senede %40’lık artışta, yanlış tarım politikaları yüzünden tarım ürünlerini büyük ölçüde dışarıdan dövizle ithal eder hale gelmemizde devletin hiç payı yok. Bütün suç açgözlülük yapan esnafın, aracıların, komisyoncuların, stokçuların …

Yine suçlular bulundu ve ilan edildi. Hükümet yine masum, Hükümet’in yine hiçbir kabahati yok. Hayır, gerçek elbette ki böyle değil. Gıda fiyatlarındaki artışın asıl sebebi, Hükümet tarafından yapılan zamlar, sürekli artırılan vergiler, eksponansiyel olarak artan döviz kurları ve tüm bunların sonucunda artan girdi maliyetleridir. Açgözlülerin, stokçuların, aracıların bu tablodaki payı belki de %5 ya da %10 seviyesindedir. Asıl suçlu; BORÇ-FAİZ-ZAM-VERGİ ekonomisidir.

Borç, faiz, zam, vergi ekonomisi yerine Üretim-İstihdam-İhracat ekonomisine geçmeden, Milli Kaynak Paketlerini harekete geçirmeden, paylaşımda adaleti tesis edecek adımları atmadan, “önce imtiyazlılar” yerine “önce millet” demeden, hayali suçlular icat ederek, algı operasyonu yaparak bu tablodan kurtulamayız. Kimseyi de kandıramayız. 

İşte bu sebeple; Borçlanma, zam, vergi, milletin suyunu çıkarma yerine, Milli Kaynak Paketleri ile kaynak üretmek ve “önce imtiyazlılar” yerine “önce Millet” anlayışıyla bu kaynağı dar gelirli milyonların refah seviyesini artırmak ve işsiz milyonlara da iş ve istihdam sağlamak için kullanmak Yeniden Refah Partisi olarak en öncelikli hedefimizdir.