Röportajlar 0

Gilad Atzmon-Stephen Blet

Gilad Atzmon-Stephen Blet Röportaj

Eren Altun :Şöyle başlamak istiyorum ; ben biraz araştırdım. Siz Fransa’da , Filistin konusunun sıkça gündeme getirdiniz . Sıkça bu konuyu gündeme getirdiğiniz için engellerle de karşı karşıya kaldınız.  Bu konu ile ilgili bize biraz bilgi verebilir misiniz ?

Stephen Bled:  Okey süper.

 Eren Altun :Bu Fransa’daki engellerle alakalı kısa bilgilendirme yapabilir misiniz?

Stephen Bled:   Aynı sorunları yaşadık.  televizyonu komik bir Show yapılıyor dendi ama  içinde Filistinliler var ve Filistin için konuşuyor.  o zaman inanılmaz bir büyük boykot başlıyor. Naziler gibi kıstırıyorlar ve   hiç sevmiyorlar. Uzun zamandır devam ediyor ama artık çünkü her yerde yasakladılar .  Ben her yerde onlar için konserler veriyorum. Fransa ile çok yakındık bazı şeylerden sonra artık o da mümkün değil. Sarkozy olduğu zaman her şey yasak olmuştur. Bizim derin devletimiz yüzde yüz İsrailci ve sağcıdır. Gazeteciler de Filistin veya Filistinli demek yasaktır . Bu konuyu aşmak mümkün değildir .

Eren Altun :Fransız medyasında yasak doğru mu ,  boykot mu uygulanıyor ? Sansür mu uygulanıyor ?

Stephen Bled:  Sadece boykot değil .Mesela bizleri davet ediyorlar ama Fransa da televizyoncular ve gazeteciler yüzde yüz İsrailci dir. Özellikle gazeteciler bile Fransa da , Filistin veya Filistinli kesinlikle diyemezler . Eğer söylerler ise işsiz kalıyorlar. Öyle bir durumdayız bu konu kapandı . İsrail’de bile bu konuları çok daha fazla konuşabilirsiniz.

Eren Altun :İsrail baskıcı bir politika izliyor o zaman her yerde .

Stephen Bled:  Diyor ki ben Fransız’ım ama Afrika’da yaşadım bundan dolayı Filistinliler ile iyiyim çünkü bizlerde Afrika’da aynılarını yaşadık. Filistinliler zor şeyler yaşıyorlar ve bu şekilde devam etmek artık mümkün değil. İmkansız . Ben 10 yıl önce Fransa’da Siyonistler , Filistinliler gibi yaşayacak dedim . Öyle bir durumdayız .

Eren Altun : Evet . Şunu sormak istiyorum .  Önemli bir konu var son dönemlerde Filistin’de Mescid-i Aksa’ya baskınlar düzenleniyor . Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Stephen Bled:  Gördük ki İsrail’de küçük veya büyük politikalarda asla durmak yok . İsrail için bir şeyler yapsalar bile hiç kimse ölen insanlar için bir şey yapmıyor . İnsanlar hatta çocuklar bile ölüyor . Devam edecekler çünkü bizler onlar için birer insan değiliz. Gerçek naziler  , onlardır. Malesef görüyoruz ki zamanla daha kötü oluyor ve Filistinlileri öldürmeye devam ediyorlar ve Avrupa medyasında kimse konuşmak istemiyor . Kimse bir şey diyemez artık çünkü tüm medyamız siyonist ve İsrailcidir. Büyük kanallarımız da dahil olmak üzere bundan dolayı kimse konuşamaz.

Eren Altun :Konuşurlarsa işsiz kalırlar değil mi ?

Stephen Bled:  Sadece Filistin  veya Filistinli dersen hemen işsiz kalacaksın. Baskı ve korku altında yaşıyoruz .

Eren Altun :Hiç kimse konusunu açamıyor.

Stephen Bled:  Hayır. Eskiden birazcık konuşabilirdim ama artık hiç. Tamamen yasak. Bu bir terördür. İşsiz kalacaksınız , boykota maruz kalacaksınız. Bundan dolayı bu tamamen terördür. Sanki Filistinliler bir şey değiller. Onlar gerçek nazilerdir ve silmeye çalışıyorlardır. Bütün Dünya gözü önünde devam ediyorlar.

Eren Altun :Şimdi sizler ile ilgili çıkan bir haber var . Bu haberi siz gönderdiniz ve bende araştırırken denk geldim . Haber şu şekilde ; Dünyaca ünlü yahudi saksafoncu Gilad Atzmon , Türkiye`ye sığınıp 2000 Fransız sanatçının kayıtlarını albümüne katıp Stephan Bled ve diğer arkadaşı ile İstanbul da gerçekleştirdiği müzik projesini destekleyeceğini yazıyordu . Aynı zaman da şunları da eklemek istiyorum Stephan Bled ve Gilad Atzmon da , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ırkçılık ve barbarlığa karşı mücadele eden örnek birisi olarak anılmıştı. bu konuda ile ilgili bilgilendirme de bulunabilir misiniz?

Gilad Atzmon :  Bizler şuan bir albüm yapıyoruz ve bu 12 eserden meydana gelecek ve iki eser için Glad gelecek saksafon için ve bir arkadaşımız karantina olduğundan dolayı iki hafta sonra geleceğini belirtti. Bu şekilde bitireceğiz ve iki eseri saksafon ile çalacağız. Saksafon çok önemlidir . Bir arkadaşımız neler yapacağını söyledi . Savaş demek istemiyorum ama sanki bunun mücadelesini veriyoruz. Fransa da yaşayan bir Filistinli den ziyade Türkiye de yaşayan bir Filistinli kendini Türk hissediyor. Sadece bir albüm değil bu konuda bir sembol olsun diye çabalıyoruz.

Eren Altun :Evet , çok güzel . Bizlerde takip ediyoruz sizlerin eserlerinizi ve çalışmalarınızı . Şunu da sormak istiyorum ; Dünyaca bilinen , İnsan Hakları Savunma Örgütü var . Bu örgüt İsrail’in ırk ayrımcılığı suçu işlediğine dair bir belge ve rapor yayınladı . Bu rapor ile bilginiz var ise düşüncelerinizi öğrenmek istiyoruz. İkincisi 22 Mayısta Kudüs’te , Filistin seçimleri olacak ve biliyorsunuz Kudüs’ü dahil etmemeye çalışıyorlar. Gündemde ise sürekli ” Kudüs’süz seçim olmaz. ” Diye haberler yapılıyor . Bu konu ile ilgili ne düşünüyorsunuz ?

Stephen Bled:  Net alamadım soruyu bir daha alabilir miyim?

Eren Altun :22 Mayısta seçimler olacağı yönünde söylemler var.

Stephen Bled:  Kudüs’te mi ?

Eren Altun :Hayır Filistin’de yapılması planlanıyor . 22 Mayısta Filistin’de yapılacak seçimler ile ilgili Kudüs konusunun aşılabileceğini düşünüyor musunuz?

Stephen Bled:  Evet , umarım bir umut var. Sistem doğal ve gerçek mi bilemiyoruz . Ama umarım birşey yapabilirler.  Seçimlerden haberimiz yok ancak Filistinliler artık umutsuz insanlar oldular. Serbest olup olmayacaklarını bilmiyorlar

Eren Altun : Ana konumuz Kudüs ,  Filistin ve  İsrail’in zorbacı baskılarıydı. Siz ne düşünüyorsunuz Stephen Bey? İsrail’in zorbacı ve baskıcı tutumunu siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Stephen Bled:  Benim için onlar nazilerdir . Her konuda yalancı ve kabalar . Belki Netanyahu kadar sağcı  , abartılı raşist biri olmasalar bir umut olabilirdi ama öyle bir şey yok . Malesef onlar raşistler ve onlardan bir iyilik göremiyorum . Öyle bir şey görüyorum ki Netanyahu dan daha beteri olamaz diyoruz ama malesef öyle şeyler var ki  Netanyahu dan bile daha raşist , deli ve abartılı olan politikacılar vardır . Ve Netanyahu’mdan bile beter olabilirler çünkü bir limitleri yok . Ben ümitli olmak istiyorum ama İsrail için malesef çok ümitli değilim . Raşist hareketlerde bulunuyorlar.

Eren Altun :Peki , Dünya ülkeleri İsrail’in baskıcı ve zorbacı dayatmalarına karşı nasıl bir tavır alması gereklidir, nasıl davranması gereklidir ? Bunu size ve arkadaşınıza sormak istiyorum .

Gilad Atzmon:  Gilad diyorki ; politikacılar yetmez , sanatçılar lazım çünkü sanatçılar çok daha farklı bir mesaj gönderebilir. Ancak birçok sanatçı boykot yaşamak istemiyor ve para kazanmak istiyorlar . Gerçek sanatçılar her gün Filistin için birşeyler yapıyor. Sanatçılar yaptıkça , politikacılar da yavaş yavaş  daha çok şey yapacaklar .Bunun için biz bunları gördük. Ermeni diyorlar ama Amerikalılar , Dünya da herkese şantaj yapıyorlar . Bu bir şaka gibi geliyor artık . Sanatçılar biraz daha önemli bir ideoloji yaşamalılar. Partiler , konserler güzel ancak neden sanatçı olmalıyız ? Tanrı bize bu yeteneği verdi bunu paylaşmak lazım ve bir ideoloji lazımdır . Yoksa bu bencilliktir. Biz sanatımızı onlar ile paylaşmak istiyoruz ve insanları uyandırmak istiyoruz çünkü bu imkansız bir şey .