Röportajlar 0

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Cengiz Han Güven ile Röportaj

Yapmış olduğumuz bu röportaj Fransız Medyasında da yayınlanmıştır. : http://tr.ledialogue.fr/2021/10/17/cengiz-han-guven-le-dialoug-ile-yaptigi-gorusmede-turkiye-ve-misir-yakinlasmasi-bolgede-yeni-bir-sinerji-olusacaktir/

1)-Türkiye ve Mısır arasındaki sorunlarda, son dönemlerdeki girişimleri nasıl buluyorsunuz?

Mısır-Türkiye ilişkilerinde yeni bir sayfa açmanın zamanı geldi ve Geçtiğimiz aylarda, iki ülke arasındaki bazı düşük seviyeli diplomatik görüşmelerle her iki ülkenin de yakınlaşmaya hazır olduğunu gördük. Ancak bu görüşmelerden sonra istenilen ve beklenen sonuçlar ortaya çıkmadı.

2)- Türkiye ve Mısır’ın tekrar yakınlaşması bölgede ne gibi sonuçlar doğurur?

-Mısır ve Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi; deniz yetki alanlarının paylaşılması ve Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının çıkarılması hususunda olumlu katkılar sunacaktır.

Ayrıca Suriye ve Libya meselelerinin çözümünde de Türkiye ve Mısır yakınlaşması çok önemli bir role sahiptir, çünkü Mısır hem Suriye hem de Libya konusunda bölgesel ve siyasi dinamiklere sahiptir.

Filistin meselesinde de Türkiye/Mısır yakınlaşması büyük bir öneme sahiptir.

3)-İki ülkenin gerçek anlamda yakınlaşabilmesi için reel olarak hangi adımlar atılmalı?

-Türkiye ve Mısır ilişkilerinin normalleşmesi için reel olarak birçok adıma ihtiyaç var,  Mesela öncelikle her iki ülkenin parlementoları arasında, milletvekillerinden oluşan yeni bir Türkiye/Mısır dostluk grubu kurumalıdır.

Her iki ülkenin akademisyenleri, gazetecileri ve işadamları karşılıklı olarak ziyaretlerde bulunmalıdırlar.

Türkiye ile Mısır arasındaki ticari köprüler yeniden kurulmalıdır, yatırımcılar bu konuda teşvik edilmelidir.

Karşılık öğrenci değişim programları da arttırılmalıdır, zira her iki ülkenin tarihi, siyasi ve sosyal bağları bu duruma müsaittir, Türkiye ve Mısır yakınlaşması ile, Doğu Akdeniz’de, Kuzey Afrika’da ve Ortadoğu’da yeni bir sinerji oluşacaktır, Bu sebeple her iki ülkenin yönetimi, zıtlaşmayı ve siyasi polemikleri bir kenara bırakıp, ortak çıkarlar ve projeler konusunda bir araya gelmelidir.